Oszczędzanie stało się w ostatnich latach czymś znacznie więcej, niż pozytywnym nawykiem. To konieczność, do której zmuszają nas stale rosnące ceny najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Czy można jednak oszczędzać na wodzie? Przecież jej spożywanie w odpowiedniej ilości jest warunkiem zdrowia i prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Woda nadająca się do spożycia powinna mieć cenę przystępną dla każdego konsumenta niezależnie od szalejącej inflacji. To dlatego warto poznać sposoby, które uniezależnią nas od coraz droższej wody butelkowanej!
Woda w plastikowych butelkach jest droższa, niż myślisz
Wydawać by się mogło, że mała butelka wody mineralnej to najtańsza pozycja na liście zakupów. Nic bardziej mylnego. W ciągu ostatnich pięciu lat ceny wody butelkowanej wzrosły nawet o 20%. Najwięcej płacą ci, którzy lubią sięgać po małe butelki wody mineralnej. Jest to najmniej opłacalny produkt, który jednak wygrywa poręcznością z dużymi butelkami o pojemności 1,5 lub 2 litry. Koszt dostarczenia czteroosobowej rodzinie zalecanych dwóch litrów wody dziennie przekracza rocznie 3000zł i to przy założeniu, że 1,5l butelka kosztuje 2,30zł. Dokładne wyliczenia dostępne są w ciekawym artykule.
Woda z kranu – przegotować czy filtrować?
O niższych kosztach wody pobieranej prosto z kranu trudno nawet dyskutować. Koszt jednego litra kranówki wynosi ok 1 gr i nawet przy ciągłych podwyżkach będzie to najlepsza cena za wodę do picia. Nie każdy jednak ma odwagę pić wodę prosto z kranu, choć mimo zapewnień przedstawicieli miejskich wodociągów jest ona bezpieczna. Warto też wiedzieć, że dietetycy nie zalecają podawania wody z kranu małym dzieciom. Przegotowanie wody generuje natomiast kolejne koszty, przez które znów rozmijamy się z oszczędzaniem i ekologią. Co więc nam pozostaje? Z pomocą przychodzi szereg urządzeń filtrujących, które pozawalają na uzyskanie idealnej do spożycia wody w bardzo korzystnej cenie.
Najpopularniejsze sposoby filtrowania wody
Spożywanie przefiltrowanej wody z kranu wydaje się być najlepszym sposobem na połączenie oszczędności z wysoką jakością i wygodą. Na rynku można znaleźć coraz więcej akcesoriów kuchennych, które pozwalają na uzyskanie doskonałej jakości wody już w kilkadziesiąt sekund. Dzbanki i butelki filtrujące skutecznie oczyszczają wodę ze związków chloru, pestycydów, a także zanieczyszczeń mechanicznych. Koszt dzbanka o pojemności 1,5l nie przekracza 30zł, a wymieniane raz na miesiąc filtry można kupić już od 8zł za sztukę. Dzbanek z filtrem to niezbędne akcesorium w każdej kuchni, a także ciekawy pomysł na prezent dla kogoś, kto jeszcze nie poznał zalet filtrowania wody.
Ekologiczna rewolucja
Wielu konsumentów pokochało również poręczne butelki filtrujące. Posiadają one wymienny filtr węglowy, a dzięki szczelnemu zamknięciu są doskonałą alternatywą dla jednorazowych, drogich i nie ekologicznych butelek plastikowych. Okazuje się, że butelki filtrujące zdobyły szturmem dziecięce plecaki, stając się popularnym sposobem na picie wody w szkołach i na wyjazdach. Kolorowe, lekkie i wygodne butelki dostępne w różnych rozmiarach są chętnie wybierane również przez sportowców, studentów a także młode mamy karmiące piersią.
Codzienne picie wody może być tanie i ekologiczne, jeśli tylko poszukamy alternatyw dla coraz droższej wody butelkowanej. Warto pamiętać, że tego typu zmiana to ulga nie tylko dla portfela, ale również naszej zaśmieconej plastikiem planety.
Może Cię zainteresować: Najlepszy krem do rąk na zimę, który uchroni Twoje dłonie przed wiatrem i mrozem